Shellit.org-jälleenmyynti: toistuvaa tuloa digitoimistolle tai nettisivujen kehittäjälle
Rakennatko työksesi nettisivuja tai verkkokauppoja? Suurella todennäköisyydellä huolehdit silloin myös asiakkaan domain- ja hostingtarpeista. Tällöin asiakkaasi pääsee helpolla ja itsekin kerrytät lisämyyntiä pelkän sivuston toteutuksen kylkeen. Kehittäjänä, ylläpitäjänä ja asiakkaan digikumppanina sinulle on usein kätevintä, kun kaikki tarvittavat tilit ovat sinun hallussasi, ja mikä parasta, vielä samassa paikassa.
Tähän tilanteeseen pääset kätevästi Shellit.orgin joustavilla jälleenmyyntimalleille: tarjolla on peräti kolme erilaista mallia, joista voit valita omaan liiketoimintaasi parhaiten sopivan. Voit joko laskuttaa asiakkaitasi itse jälleenmyymistäsi palveluista haluamillasi hinnoilla tai tienata komissiota meille tuoduista ja meidän laskuttamistamme palveluista.
Perehdytään seuraavaksi tarjolla oleviin malleihin!
1. Tilausten lukumäärään perustuva tukkualennus (suosituin)
Tämä on suosituin malli. Tässä mallissa tilaat palveluita tavalliseen tapaan, mutta saat niistä itse alennusta tilaustesi määrän suhteessa. Hallinnoit tilauksia itse ja laskutamme tilatuista palveluista sinua. Sinä puolestasi voit myydä palvelun edelleen asiakkaallesi ja hinnoitella sen haluamallasi tavalla.
Alennusasteikko (alennustaso päivittyy kuukausittain):
- 0-10 tilausta: 0 %
- 11-30 tilausta: 10 %
- 31-50 tilausta: 15 %
- +51 tilausta: 25 %
Esimerkki: Tilaat webhotellin, jonka hinta on 48 €/vuosi. Kun sinulla on yli 50 aktiivista tilausta, saat 25 % alennuksen ja maksat palvelusta vain 36 €/vuosi. Jos laskuttaisit asiakkaaltasi webhotellista normaalin hinnan, sinulle jää 12 €/vuosi voittoa. Voit tietysti määrittää laskuttamasi hinnan täysin itse, eikä normaalihintaa suurempi hinta ole harvinaisuus – sinullehan kertyy kuitenkin työtä palvelun välittämisestä ja muusta huolenpidosta, mikä samalla on lisäarvoa asiakkaallesi. Loppuasiakkaasi ei tarvitse perehtyä hostingratkaisun hankintaan tai muuhun siihen liittyvään tekniseen asiaan.
Kenelle: Sivustokehittäjille ja toimistoille, jotka haluavat täyden kontrollin.
2. Sinulle maksettava komissio
Tässä mallissa palvelu tilataan normaaliin tapaan, joko asiakkaasi toimesta tai sinä asiakkaasi puolesta. Palvelu tulee tällöin asiakkaasi nimiin (tunnukset mukaan lukien) ja me laskutamme suoraan asiakastasi. Sinulle puolestaan maksamme tavallisesti 20 % komission tuomastasi tilauksesta.
Esimerkki: Asiakkaasi tilaa webhotellin hintaan 48 €/vuosi. Saat siitä 9,60 euron komission. Komission luonne (jatkuva vai kertaluonteinen) ja suuruus riippuu tilatusta palvelusta.
Kenelle: Markkinointitoimistoille ja vaikuttajille, jotka eivät itse halua hallinnoida laskutusta.
3. Jälleenmyyntiwebhotelli: osta resurssit könttänä
Jälleenmyyntiwebhotellissa ostat meiltä haluamasi määrän resursseja, kuten levytilaa ja tietokantoja, ostamalla resurssipaketteja. Voit jakaa resurssit edelleen varsinaisiksi webhotelleiksi. Mallissa laskutat palvelusta suoraan asiakkailtasi.
Esimerkki: Ostat yhden resurssipaketin paketin, jonka hinta on 15,90 €. Esimerkkipaketti sisältää 5 tietokantaa ja 25 gigatavua levytilaa. Voit luoda siitä vaikkapa 5 webhotellia 5 Gt/webhotelli levytilalla. Jos laskutat jokaisesta esimerkiksi 7 €/kk = 35 €/kk, voittoa kertyy 19,10 €/kk.
Kenelle: Toimistoille, joilla on paljon pieniä asiakkaita tai jotka muutoin haluavat luoda omanlaisensa webhotellipaketit.
Miksi Shellit.org jälleenmyynti kannattaa
- Kotimaiset palvelimet
- Tuki suomeksi
- Joustavat jälleenmyyntimallit
- Voit helposti tienata itse jälleenmyymällä webhotelleja
Jälleenmyynti muuttaa yksittäiset projektit kassavirraksi ja tekee sinusta asiakkaasi luottopakin kaikissa nettisivu- ja sähköpostiasioissa. Kysy lisää: Suojattu sähköpostiosoite, ota JavaScript käyttöön näyttääksesi tai 0447 666 003.
Löydät mallien lisätiedot sekä tarkemmat ehdot osoitteesta https://www.shellit.org/jalleenmyynti/
Tervetuloa jälleenmyyjäksemme!